Středoasijský pastevecký pes

Milovníci plemen velkých rozměrů a milého výrazu toto plemeno jistě znají. Někteří ho možná znají i pod jménem Alabaj. Jde o velmi společenské a přátelské plemeno, které si snadno získá srdce každého. Na Blízkém východě byl označen za národní bohatství a byl dokonce zakázán jeho vývoz ze země.

 

O pasteveckém plemeni

Středoasijský pastevecký pes se řadí mezi molossoidní plemeno, které bylo původně vyšlechtěno v Rusku ke hlídání stád proti útokům vlků a medvědů. Je díky svému původu vysoce odolný a nenáročný na životní podmínky, snáší nízké teploty i nedostatek vody.

 

Standard plemene Středoasijský pastevecký pes

Jedná se o plemeno robustní stavby, s vyvinutým osvalením a širokou kostrou. Je dobře zapamatovatelný díky svému jakoby nepřirozeně krátkému ocasu. Vyskytuje se ve všech barvách, od bílé, přes černou, žíhanou, strakatou, béžovou až po hnědou. Má širokou lebku, zužující se k čenichu, mandlové, kulaté oči, silný, krátký krk a široký hřbet. Srst má středoasijat hustou a rovnou, těsně přiléhající k tělu, dělí se na krátkosrstý či dlouhosrstý typ. Dorůstá do výšky 64cm, feny maximálně 60cm v kohoutku. Podle klasifikace federace FCI se plemeno řadí do skupiny II.- Pinčové a knírači, molossoidní plemena.

 

Středoasijský pastevecký pes a péče o něj

Toto odolné plemeno žádnou zvláštní péči nepotřebuje. Stačí mu čas od času vyčesat srst a jednou za 2-3 měsíce vykoupat. Srst středoasijského pasteveckého psa se sama udržuje v perfektním stavu a díky adaptabilitě plemene nevyžaduje středoasijat kromě lásky nic víc k životu!

 

Středoasijský pastevecký pes – pro koho se hodí?

Tak zvaný Alabaj je vysoce společenské plemeno. Do bytu se samozřejmě vůbec nehodí, miluje pohyb a srší energií, proto je vhodný spíše na zahradu a na dlouhé procházky. Potřebuje otevřený prostor. Pastevectví mu stále zůstalo v krvi, proto dokáže donekonečna běhat. Je nenáročný na výcvik, rychle se učí a je dobrosrdečný a klidný, proto je ideální i k dětem, dobře snáší i ostatní zvířata v domě. Je to pohodář s láskyplným pohledem, který však díky svým rozměrům potřebuje mít dobře zvládnutý základní výcvik. Rozhodně není na škodu s ním již od štěněte navštěvovat cvičák. Je to dobrý obranář a hlídač se silným, vlastnickým pudem. A velmi rychle se stane miláčkem rodiny!