Kavkazský ovčák

Kavkazský pastevecký pes nebo také kavkazský ovčák

Kavkazský pastevecký pes je plemeno určené k obraně a hlídání majetku a dobytka. Dříve byl tento pes u nás znám pod názvem Kavkazský ovčák, avšak od tohoto označení bylo později upuštěno. Ovčáci totiž při hlídání stád spolupracují se svým pánem, zatímco pastevečtí psi jsou zcela soběstační a rozhodují se sami.

Jak již název plemene napovídá, pochází tento silný pes z oblasti Kavkazu, kde je již přes 600 let využíván k obraně stád a majetku. Měří minimálně 65cm, ale upřednostňují se vyšší jedinci, a tak například v Rusku na výstavě neuspějete, pokud nemá pes alespoň 80 cm. Co se týče péče, je kavkazský ovčák zcela nenáročný a stačí ho tu a tam vykartáčovat. Díky své husté srsti, která se vyskytuje v několika barvách od černošedé až po rezavou, vydrží venku i při velice nízkých teplotách (- 40ºC), v dešti, atd.

 

Než si Kavkazského ovčáka pořídíte

Před koupí tohoto plemene je třeba si uvědomit, že tito psi byli (a jsou) využíváni k ochraně majetku a tato vlastnost je pro ně zásadní. Nikdy se z nich nestanou klasičtí rodinní psi, kteří se nechají hladit od návštěv, jsou zcela poslušní, apod. Vychovat tohoto psa zvládne jen psychicky a fyzicky silná osobnost, která bude vždy dodržovat daný řád a kterou bude pes respektovat. Není to tedy v žádném případě pes pro začátečníky.

Kavkazský ovčák nebude šťastný, pokud mu nedopřejte hlídat, a zřejmě pro něj ani nelze nalézt lepší uplatnění. Je absolutně nepodplatitelný (jeho vztah k cizím lidem může být problematický, až nepřátelský) a je připraven kdykoli bez varování zareagovat. Zejména po setmění chrání své území s velkou razancí a odvahou. Byl zkrátka vyšlechtěn pro hlídání a v této činnosti nemá konkurenci.

 

Pro koho se hodí plemeno Kavkazský pastevecký pes

Kavkazský pastevecký pes se tedy nejlépe hodí do domu s velkou zahradou, kde si bude moci sám korigovat množství pohybu. Budoucí majitel si musí být jist, že toto náročné plemeno zvládne, proto rozhodně doporučujeme navštívit některého z chovatelů a důkladně se před koupí s těmito psy seznámit. Není to „přátelský medvídek“, který Vás bude všude doprovázet, ale skutečná psí osobnost, která Vám bude rovnocenným partnerem.