Estrelský pastevecký pes

Navštívíte-li pohoří Serra de Estrela v Portugalsku, možná natrefíte na krásného, silného a sebejistého psa, který je zde od nepaměti využíván k ochraně stád a usedlostí. Řeč je o Estrelském pasteveckém psovi, jehož chov se rozšířil po celém světě, a který je dnes využíván také jako pes rodinný. Jak těžký je chov tohoto plemene? Zvládne péči o Estrelského pasteveckého psa i začátečník?

 

Vzhled Estrelského pasteveckého psa

Estrelský pastevecký pes patří mezi molossoidní plemena, což napovídá, že se jedná o velkého a statného psa, kterého nelze přehlédnout. Přestože měří okolo 70cm a váží až 50kg, je jeho pohyb harmonický a živý. Svou pasteveckou roli plní s velkým nasazením, mnohdy i ve výškách 2000m nad mořem, neboť je chráněn svou hustou srstí plavé až vlkošedé barvy. V dnešní době můžeme toto plemeno spatřit také ve výstavních kruzích, a to jak krátkosrstou, tak dlouhosrstou variantu. Nechystáte-li se však s tímto psem na výstavy, nemusíte se obávat zdlouhavé péče o jeho srst.

 

Jaký je Estelský pastevecký pes?

Tento sebejistý a klidný pes vychází dobře s dalšími zvířaty a dětmi, proto může být chován také jako pes rodinný. Navíc v tomto plemeni naleznete nekompromisního hlídače, který je připraven ochránit nejen Vás, ale i Váš majetek. Přestože není agresivní, je třeba počítat s tím, že bude-li to třeba, zasáhne tvrdě, až hrozivě, neboť toto plemeno bylo schopné ochránit stádo i před vlky.

 

Pro koho se hodí Estrelský pastevecký pes

Rozhodně tak není tento pes vhodný do rukou nezkušeného chovatele, nebo začátečníka. Estrelan nemá problémy s poslušností, musí však svého pána bezvýhradně respektovat. Rozhodně se nesnažte tohoto psa ovládnout silou, naděláte tak víc škody než užitku, neboť toto plemeno potřebuje sebejistého a klidného majitele, který má s výcvikem psů zkušenosti. Takovému vůdci pak Estrelský pastevecký pes splní vše, co bude v jeho silách.

Estrelský pastevecký pes se nehodí pro život ve městě, nejlépe se mu daří na venkovských usedlostech, kde může pokračovat v činnosti, pro kterou byl vyšlechtěn. Přestože působí robustním dojmem, potřebuje tento pes dostatek pohybu. Pokud mu tedy nezajistíte jeho původní činnost honáckého psa, je zapotřebí počítat s dlouhými procházkami, nebo mu dopřát jinou aktivitu. Někteří Estrelští pastevečtí psi se používají také k tahu, či jako obranáři.