Anatolský pastevecký pes

Jaký je Anatolský pastevecký pes

Toto konstitučně výrazné a moudré plemeno, pochází původem z Turecka, kde se dodnes používá k hlídání stád s dobytkem. Počátkem velké kariéry anatolského pasteveckého psa se stala pravděpodobně již stará Mezopotámie, z níž se nakonec vypracoval na houževnatého společníka, zvyklého na horké a suché léto a mrazivé zimy kavkazských končin. K nám do ČR byl dovezen až na konci 20. století a jeho oblíbenost zde od té doby geometrickou řadou vzrůstá.

 

Popis a standard anatolského pasteveckého psa

Jde o mohutné a robustní plemeno s mírumilovnou povahou. Dorůstá do výšky až 81 cm a váhy 60 Kg. Je velmi dobře osvalen. Pysky má vždy černé, skus nůžkový. Má širokou hlavu, pes vždy širší než fena, a malá, hluboko zasazená očka. Má hluboký hrudník, krátký hřbet a vysoko nesený, na konci stočený ocas. Barva srsti tohoto psa je povolena ve všech odstínech, vždy je ale hustá, středně dlouhá, s bohatou podsadou. Dožívá se v průměru až 12 let. Podle klasifikace FCI se toto plemeno řadí do skupiny 2 – pinčové a knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi, sekce 2,2 – horští psi.

 

Ke komu se hodí anatolský pastevecký pes a jeho povaha

Povahou je anatolský pastevecký pes uzpůsoben pro život v drsných podmínkách. Byl stvořen ke shánění dobytka, přežití v přírodě a zajištění si základních potřeb. Je proto důležité štěně již od počátku zvykat na dotyky a všechny úkony, které s ním chcete v budoucnu provádět, není-li totiž na něco zvyklý, umí být tento obr i pěkně ostrý. Hodí se proto spíše pro chovatele s pevnou rukou, určitě není na škodu navštěvovat s ním zpočátku cvičák. Jinak je to ale příjemný a věrný společník, hodnocený jako neagresivní a pracovitý. Je vhodný i k dětem. Nevyžaduje žádnou speciální péči, kromě pravidelného kartáčování. Na druhou stranu však vyžaduje dostatečný pohyb a neomezený prostor, je důležité si před pořízením tohoto psa zkontrolovat a upevnit plot. Neboť čemu se anatol rozhodne vzdorovat, obvykle to neodolá. S jeho milým pohledem a vřelým srdcem v něm však získáte neocenitelného a vynikajícího přítele!

 

VIDEO o plemeni Anatolský pastevecký pes